نمایشگاه عکس انجمن احتماعی دادخواهان افغان

دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر بازهم در حالی فرا می‌رسد که افغانستان در آتش جنگ، ناامنی، فقر، موادمخدر، نقض دهشتناک حقوق بشر و صدها فاجعه انسانی دیگر می‌سوزد. اما دستگاه حاکم با بی‌تفاوتی کامل مصروف معامله با قاتلان مردم و برباددهندگان افغانستان است

طی چهار دهه‌ی گذشته، مردم ما اشکال مختلف جنایت را تجربه کرده‌اند. از قتل و کشتار بی‌رحمانه افراد آزادیخواه و وطندوست به‌وسیله باند خلق و پرچم تا یلغار تنظیم‌های منفور هشت‌ثوری و سپس جنایت‌پیشگان طالبی که هست و بود مادی و معنوی کشور را به نابودی کشانیده و آن را به میدان رقابت باداران شان مبدل ساختند. پس از فروپاشی طالبان و شکل‌گیری حکومت زیر سایه امریکا نیز وضعیت نه تنها بهبود نیافت، بلکه با نصب کلکسیونی از آدم‌کشان و ناقضان حقوق بشر دوره‌های گذشته در قدرت، بار دیگر عدالت را رذیلانه‌تر قربانی نمودند. کسانی که تا دیروز هموطنان ما را به «جرم» رفتن به مکتب از دم تیغ می‌کشیدند، امروز با عطر و پودر غربی آراسته شده و از دموکراسی و عدالت حرف می‌زنند. بمباردمان‌های کور نیروهای امریکایی و ناتو بر خانه‌های مردم دههاهزار تن از هموطنان بی‌گناه ما را به کام مرگ کشانید، وحوش طالبی و داعشی در گوشه و کنار کشور حمام خون راه انداخته و با قساوت بی‌مانندی مصروف قتل‌عام هموطنان بی‌دفاع ما اند. جنایات بقایای تنظیم‌ها زیر نام «اربکی» و «پلیس محلی» هنوز ادامه دارد و سران حکومت فاسد ع و غ مصروف چانه‌زنی و یارگیری برای انتخابات بوده وضعیت زندگی مردم هرروز فاجعه‌بارتر از گذشته ادامه دارد.

نمایشگاه عکس انجمن احتماعی دادخواهان افغان

اگر طی هفده سال گذشته از یکسو حضور عوامل اصلی ددمنشی‌های چهاردهه در قدرت مانع جدی برای پرداختن به عدالت بوده است، اما از سویی نقش به غایت عوامفریبانه تعدادی از نهادهای پروژه‌ای «عدالت» در جهت کتمان حقایق و به بی‌راهه کشاندن افکار عامه کمتر از خود جنایتکاران نیست. هزاران صفحه از اسناد جمعاوری‌شده از جنایات چند دهه گذشته بدون انتشار زیر زده شد تا منافع ناقضان حقوق بشر و دزدان حاکم به خطر نیافتد،‌ میلیون‌ها دالر زیر نام «عدالت انتقالی» و «تامین حقوق زنان» به جیب انجیوها سرازیر شد تا خواست‌های عدالت‌خواهانه مردم را به سطح بحث‌های تفننی و مجلسی خود تقلیل داده خشم سوزان مردم علیه جنایتکاران را مهار نمایند. صدها فاجعه ضدبشری در کابل و ولایات اتفاق افتاد اما هیچ اقدامی جهت به محاکمه کشانیدن عاملان آن صورت نگرفته، بلکه با گذشت زمان عمدا به باد فراموشی سپرده شد. فرخنده در چند صد متری ارگ در آتش جهل و تعصب وحشی‌صفتان سوخت اما با سپری‌شدن چند سال هنوز در مورد او و قضایای دیگر عدالت تامین نگردیده است.

این روز‌ها بار دیگر صلح افغانستان به یک پروژه پردرآمد تبدیل شده است. امریکا و قدرت‌های منطقوی هرکدام برای تامین منافع شان پوسیده‌ترین افراد با افکار متعفن را پیدا کرده، زیر نام طالب به مسکو، بیجینگ و دوحه دعوت می‌کنند، تا این حیوانات عصر حجری را در کنار برادران همفکر دیگر شان شامل قدرت سازند. تگ و دوهای زلمی خلیل‌زاد زیر نام «تامین صلح و ثبات در افغانستان»، جز خاک بر چشم مردم پاشیدن چیز دیگری نیست و هدف اصلی آن فقط ادامه سلطه امریکا بر وطن ماست که هیچ چیزی را به سود ختم جنگ و آرامش مردم ما تغییر نخواهد داد. آنانی که خود بانی و حامی مالی این جریان‌های ضدانسانی و وحشی اند، چگونه می‌توانند یک‌شبه صلح‌طلب شده، از خواست و منافع مردم افغانستان در مقابل برنامه‌های خود پشتیبانی نمایند؟

«انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» معتقد است که با اتکا به ناقضان حقوق بشر که خود مسبب این همه بدبختی شده‌اند، نمی‌توان کوچکترین قدمی به سوی صلح، عدالت و بهروزی برداشت. نهادهای واقعی عدالت‌طلب، شخصیت‌های مستقل و دموکراسی‌خواه، خانواده‌های قربانیان و تمامی مردم دست به دست هم داده و در یک بسیج عمومی خواست محاکمه جنایتکاران را عملی سازیم. اگر خود متحد شده صدای مان را بلند نکنیم باید روزهای فاجعه‌بارتر و خونین‌تر را در انتظار داشته باشیم.

با آن که «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» در هر حرکت و برنامه انجمن، خواست‌های مشخص خود را ابراز داشته است، اینک نیز بار دیگر آن‌ها را تکرار می‌کنیم:

۱- ما خواهان برکناری فوری تمامی جنایتکاران دوران حاکمیت وطنفروشان خلق و پرچم، خرمستی‌های تنظیم‌ها، امارت وحشت قرون وسطایی طالبان و دوران بعد از آن تا امروز، از وظایف دولتی شان هستیم.

۲- ما خواهان محاکمه تمامی متهمان به جنایت و خیانت سه دهه اخیر در یک محکمه باصلاحیت و بی‌طرف ملی و بین‌المللی می‌باشیم.

۳- ما خواهان قطع فوری کشتار مردم غیرنظامی به وسیله نیروهای امریکایی و ناتو هستیم و باید جنایات جنگی این نیروها به دادگاه‌های جهانی کشانیده شود. دادن هرگونه مصونیت قضایی به آنان را خیانت به خون مردم خود می‌شماریم.

۴- ما خواهان کشف تمامی گورهای دسته‌جمعی کشف ناشده و بررسی جدی گورهای دسته‌جمعی کشف‌شده در هر دوره‌ای از جنایت می‌باشیم.

۵- ما نامگذاری اماکن و جاده‌ها به نام جنایتکاران را شدیداً محکوم می‌کنیم و آن را توهین و بی‌حرمتی به خون شهیدان معصوم خود می‌دانیم.

۶- ما تقاضا داریم تا بنای یادبودی به نام ناپدید‌شدگان گمنام اعمار گردد و محله‌ای به نام «مزار شهدا» ‌مختص گردد تا اجساد گورهای دسته‌جمعی با اعزاز و اکرام در آن دفن گردند

۷- ما از تمامی وطنداران خویش در سرتاسر افغانستان که برادران و خواهران، اقارب و عزیزان وجگرگوشه‌های خود را طی بیش از سی سال اخیر از دست داده اند تقاضا می‌نماییم تا با ما تماس گیرند و چگونگی شهادت و ناپدید شدن آنان را با ما در میان گذاشته در تلاش‌های ما به خاطر محاکمه عاملان این فجایع سهیم گردند.

۸- متحد شویم تا صدای ما رسا تر و نافذتر گردد!

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان

۱۹ قوس ۱۳۹۷ (۱۰ دسامبر ۲۰۱۸)

موبايل: ۰۷۰۷۸۰۳۵۶۰

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ویب سایت: www.saajs.org

آدرس پستی: پست بکس شماره ۹۸۰، کابل، افغانستان.

نمایشگاه عکس انجمن احتماعی دادخواهان افغان
 • 7.jpg
 • یاری.jpg
 • 13.jpg
 • راضیه وزارت دفاع jpg.jpg
 • afghan_kids_killed_by_usa_in_kunar_7_april_2013.jpg
 • 14.jpg
 • محمد نبی سفید چهره.jpg
 • سرمد.jpg
 • عبدالستار کلکانی 1.jpg
 • setayes_killed_in_iran.jpg2.jpg
 • Template.jpg
 • ساحل.jpg
 • selaman.jpg
 • 12.jpg
 • احسان الله.jpg
Send Image