‍توافق میان امریکا و طالبان زیر نام «پروژه» صلح افغانستان این روز ها از داغترین موضوعاتی است که افکار عامه را به خود مصروف ساخته است. امریکا یکبار دیگر برای منافع استراتژیکش در کشور ما، لگدی بر حقوق بشر و دموکراسی زده و جنایتکاران طالبی را کوشید در سطح جهان مشروعیت بخشد.

‍معامله شرم‌آور امریکا با طالبان و دادن امتیاز برای این ستم‌کاران قرن برای هزارمین بار ثابت ساخت که قدرت‌های بیرونی تنها در پی تحقق برنامه‌های خود بوده، صلح، عدالت و رفاه برای مردم افغانستان کوچکترین جایی در محاسبات آنان ندارد. برای آنان خون هر امریکایی و اروپایی سرخ‌تر از خون هزاران افغانیست که روزانه در زیر سایه نیروهای خارجی، تروریست‌های طالبی- داعشی و یا نیروهای دولتی و یا زورگویان حکومتی تکه تکه می‌شوند. اکثر رسانه‌ها و تعدادی از عناصر بیگانه با دردهای مردم، بصورت کرکننده‌ای به نفع این گفتگوها خاکباد راه انداخته آن را کلید حل تمامی مصائب کشور تبلیغ می‌کنند. اینان با به گمراهی کشانیدن افکار عامه خود را در صف دشمنان و قاتلان مردم قرار می‌دهند.

‍خلیلزاد، غنی، عبدالله و سایر مهره‌های خادم «کاخ سفید» برای تامین منافع اربابان شان دست آشتی به جنایتکاران داده و آنان را در آغوش ‌می‌گیرند، اما خانواده‌های قربانیان و مردم دردیده ما هیچگاه سر سازش با این آدمکشان نداشته و ددمنشی آنان را فراموش نمی‌توانند. از جو حاکم مصونیت ناقضان حقوق بشر و بربرصفتان است که افغانستان ما به اینچنین روزگار خونین و جو انارشی دچار است. با بخشیدن لشکر خونریز آی.اس.آی پاکستان، بازهم مردم ما در طولانی‌مدت پیامدهای سنگین و فاجعه‌بار آنرا تجربه خواهند کرد. سنگسار زنان در گوشه و کنار کشور، سر بریدن کودکان و غیر نظامیان، انفجار و انتحار که تا هنوز قربانی می‌گیرد، اختطاف و باجگیری، قتل‌عام‌های مزار، یکاولنگ و غیره، تخریب آثار باارزش تاریخی و صدها جنایت دیگر جز کارنامه‌های سیاه این گروه وحشی بوده که هیچ وجدان بیدار نمی‌تواند آنان را بخشیده و یا جنایات شان را فراموش کند.

‍پس از امضای توافقنامه میان امریکا و طالبان،‌ رییس جمهور غنی با اکت‌های عوامفریبانه و مستقل‌نمایی، رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالب را «خط سرخ» نامید اما فقط چندروز نگذشته بود که از این خط سرخ خود به آرامی عبور کرد و با امضای فرمان رهایی هزاران آدمکش طالبی از بند، بازهم بر عدالت و قانون پا گذاشت. تجربه نشان داده که اکثر این رهاشدگان به میدان های جنگ برگشته و به خونریزی و وحشت دست ادامه می‌دهند. صلح با گروه قرون‌وسطایی و کوک شده بیگانگان که حیاتش به انتحار و انفجار و کشتار وابسته است، مانند در آغوش گرفتن «قصاب کابل» و رهایی انس حقانی هیچ تاثیری بر سرنوشت مردم نگونبخت ما ندارد.

‍«انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» معتقد است که با اتکا به ناقضان حقوق بشر که خود مسبب این همه بدبختی شده اند، نمی‌توان روی صلح، عدالت و بهروزی را دید. نهادهای واقعی عدالت‌طلب، شخصیت‌های مستقل و مدافع دموکراسی، خانواده‌های قربانیان و تمام مردم دست به دست هم داده و در یک بسیج عمومی خواست محاکمه جنایتکاران را عملی سازیم. اگر خود متحد شده صدایمان را بلند نکنیم باید روزهای فاجعه‌بارتر و خونین را در انتظار داشته باشیم.

‍با آنکه «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» در هر حرکت و برنامه انجمن، خواست های مشخص خود را ابراز داشته است، اینک نیز بار دیگر آنرا تکرار می‌کنیم:

‍۱- ما خواهان برکناری فوری تمامی جنایتکاران دوران حاکمیت وطنفروشان خلق و پرچم، خرمستی های تنظیم‌ها، امارت وحشت قرون وسطایی طالبان و دوران بعد از آن تا امروز، از وظایف دولتی شان هستیم.

‍۲- ما خواهان محاکمه تمامی متهمان به جنایت و خیانت سه دهه اخیر در یک محکمه باصلاحیت و بی‌طرف ملی و بین‌المللی می‌باشیم.

‍۳- ما خواهان قطع فوری کشتار مردم غیرنظامی به وسیله نیروهای امریکایی و ناتو هستیم و باید جنایات جنگی این نیروها به دادگاه‌های جهانی کشانیده شود. دادن هرگونه مصونیت قضایی به آنان را خیانت به خون مردم خود می‌شماریم.

‍۴- ما خواهان کشف تمامی گورهای دسته‌جمعی کشف ناشده و بررسی جدی گورهای دسته‌جمعی کشف‌شده در هر دوره‌ای از جنایت می‌باشیم.

‍۵- ما نامگذاری اماکن و جاده‌ها به نام جنایتکاران را شدیداً محکوم می‌کنیم و آن را توهین و بی‌حرمتی به خون شهیدان معصوم خود می‌دانیم.

‍۶- ما تقاضا داریم تا بنای یادبودی به نام ناپدید‌شدگان گمنام اعمار گردد و محله‌ای به نام «مزار شهدا» ‌مختص گردد تا اجساد گورهای دسته‌جمعی با اعزاز و اکرام در آن دفن گردند.

‍۷- ما از تمامی وطنداران خویش در سرتاسر افغانستان که برادران و خواهران، اقارب و عزیزان وجگرگوشه‌های خود را طی بیش از سی سال اخیر از دست داده اند تقاضا می‌نماییم تا با ما تماس گیرند و چگونگی شهادت و ناپدید شدن آنان را با ما در میان گذاشته در تلاش‌های ما به خاطر محاکمه عاملان این فجایع سهیم گردند.

‍۸- متحد شویم تا صدای ما رسا تر و نافذتر گردد!

‍انجمن اجتماعی دادخواهان افغان

‍۲۸ حمل 1399 ( ۱۶ اپریل ۲۰۲۰)

‍موبايل: ۰۷۰۷۸۰۳۵۶۰

‍ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

‍ویب سایت: www.saajs.org

‍آدرس پستی: پست بکس شماره ۹۸۰، کابل، افغانستان.

 • selaman.jpg
 • ساحل.jpg
 • afghan_kids_killed_by_usa_in_kunar_7_april_2013.jpg
 • محمد نبی سفید چهره.jpg
 • Template.jpg
 • عبدالستار کلکانی 1.jpg
 • یاری.jpg
 • سرمد.jpg
 • 7.jpg
 • 12.jpg
 • 14.jpg
 • 13.jpg
 • احسان الله.jpg
 • راضیه وزارت دفاع jpg.jpg
 • setayes_killed_in_iran.jpg2.jpg
Send Image